Djurgårdens IF
0
3
BK Häcken

Effektiva Häcken manövrerade ut Djurgården

Publicerad: 2010-07-31 Kl: 19:54

I en lite märklig och stundtals trevande match tog de gulsvarta från Hisingen en storseger på Stadion i Stockholm. Slutresultatet skrevs till 3-0 efter en mållös första halvlek och sedan en målkavalkad i slutet av andra halvlek.

Som sagt är den första halvleken lite avvaktande och bjuder inte alltför stort underhållningsvärde. Djurgården har en del boll och skapar en del halvchanser men har ändå väldigt svårt att komma till de där riktigt heta chanserna.
Å andra sidan var vår bästa chans under första halvlek ett skott en bit utanför av Jonas Bjurström. Hemmalagets bästa period är sista kvarten på första halvlek. I 32 minuten gör Mattias Jonsson ett fint nummer ute till vänster och spelar in bollen som hamnar ute till höger. Daniel Forsell täcker uppoffrande och framgångsrikt avslutet i bra läge innanför straffområdet. Allra närmast är det dock med fem minuter kvar till pausvilan när Christer Youssef får friläge i position snett till vänster. Avslutet är hårt men Källqvist vinner duellen.

Andra halvlek ser en viss uppryckning men tyvärr också en del misstag som leder till chanser för hemmalaget. Den här gången tar dock inte motståndet tillvara på lägena lika väl som Helsingborg gjorde förra veckan. Istället kommer det matchavgörande förstamålet. Det är Mathias Ranégie som fixar en frispark djupt nere vid kortlinjen. Erik Friberg lägger den hårt och lågt till Jonas Henriksson som får stå märkligt fri inne i straffområdet och stöta in bollen.
Efter målet spelar vi taktiskt och har full kontroll på matchen. Vi gör också den definitiva spiken i kistan när Paulinho bröstar fram Johan Linds långa inkast till Jonas Henriksson. Hans inlägg går mot bortre. Store Dembo Touray missbedömer bollbanan och tippar i ribban och Mathias Ranégie är påpassligt framme på returen och petar bollen i öppet mål.
I absoluta slutskedet av matchen fastställer vi också slutsiffrorna. Återigen är det samma tre personer inblandade, men med en ny målskytt. Vi anfaller på högerkanten. Johan Lind lägger elegant bollen vidare till Jonas Henriksson som crossar bollen till andra sidan. Paulinho kan ta emot, peta bollen i position, sikta och hur elegant som helst skruva in bollen i bortre krysset.

Det känns lite märkligt att säga det när man vinner komfortabelt med 3-0, men till prestigemötet med IFK Göteborg nästa söndag finns det fortfarande en del att slipa på. För visst bjöd vi fortfarande på lite för mycket i form av felbeslut och misstag. Å andra sidan känns det ju förbannat skönt att veta att det finns sparkapital i form av prestation på planen. Grädden på moset idag tycker jag är matchens lirare; Jonas Henriksson med ett mål och två assist!

Dela |
Startelvan
Christoffer Källqvist
Mattias Östberg
Emil Wahlström
Daniel Forsell
Jonas Bjurström (75)
Dominic Chatto
John Chibuike (67)
(84)
Mathias Ranégie
Avbytare
Damir Mehic
Majeed Waris
Tom Söderberg
Mohammed Ali Khan (84)
(67)
Josef Elvby (75)
Målskyttar
0-1 Jonas Henriksson (63:00)
0-2 Mathias Ranégie (81:00)
0-3 (90:00)
Matchfakta
Arena Stockholms Stadion
Datum 2010-07-31
Tid 16.00
Domare Johan Hamlin
Publik 6162
HÄCKEN-TV
Häcken-TV i samarbete med Silverbullet film
Mer Häcken-TV