Paulinho är tillbaka på Hisingen nygift och spelsugen men hans ”hopparknä” vägrar att ge med sig. Även om smärtan och inflammationen inte är akut väljer BK Häcken nu att behandla Brassestjärnan.
”Hopparknä” eller Patellasenetendios är en form av överbelastningsskada i knäskålssenan vid knäskålsspetsen. Paulinho har dragits med sitt hopparknä framförallt under avslutningen av vårsäsongen.
- Vi känner att det är nu vi har möjligheten att få ordning på hans knä på riktigt, säger fysioterapeut Calle Persson. Vi kommer att behandla honom med skalorisering vilket innebär att man bränner bort kärl i knäskålssenan som orsakar smärtan, fortsätter Persson. – Vi väljer att göra det nu för att få ut 100% av honom under hösten.
Paulinho kommer efter behandlingen att träna lugnt under en vecka för att sedan stegra träningen.
- Vi hoppas att ha honom tillbaka i fullt slag till cupmötet med Helsingborg, avslutar Persson.
bkhacken.se
Häcken-TV från första träningen



