5-1 för U21

Publicerad: 2010-05-25 Kl: 8:31


BK Häckens U21 besegrade Qviding på Gothia Park Academy. Slutsiffrorna skrevs till 5-1 efter 3 mål av John Chibuike och 2 mål av Vinicius.

BK Häcken på fjärde plats i U21- tabellen tog emot Qviding på ett soldränkt GPA. Flera spelare från A-truppen matchades bl.a alltså Vinicius och Chibuike som stod för lagets samtliga mål. De bägge spelarna log ikapp med solen efter matchen och de kunde väl knappast få en bättre avslutning på vårsäsongen. Imorgon väntar 2 veckors semester i Brasilien respektive Nigeria.

Av de yngre spelarna var det framförallt Imer Beqiri som utmärkte sig med sitt kloka passningsspel. Men alla spelare förtjänas att omnämnas för det var en solid och trygg laginsats där Häcken förde spelet.

- En bra match. Startar lite avvaktande men sen får vi bra fart på både benen och bollen, säger Peter Gerhardsson som såg matchen från läktaren. Coachade laget gjorde, som alltid när det gäller U21, Christian Lundström som alltså kunde lägga ännu en seger i U21- arkivet.

bkhacken.se

Tabell Folksam U21

Dela |
HÄCKEN-TV
Häcken-TV i samarbete med Silverbullet film
Mer Häcken-TV