Krickan och Emil gulsvarta till 2014

Publicerad: 2010-03-12 Kl: 15:01

Dagar går snart över till timmar i nedräkningen inför premiären. Klubbmärket börjar hetta till över hjärtat och i dag skrev både Emil Wahlström och Christoffer Källqvist på för BK Häcken till 2014.

- Det känns skönt att vi fått det klart redan inför säsongen, säger sportchef Sonny Karlsson. – Bägge killarna har en otrolig utvecklingskurva och deras signatur betyder att de tror på vad vi gör. De ser precis som vi en stor potential i klubben. Vi vet att många klubbar varit och naggat lite på dem och vi är väldigt glada att få ha de kvar på Hisingen.

Östberg gulsvart till 2012

För fullborda det gulsvarta fredagsmyset förlängde även Mattias Östberg sitt kontrakt till 2011.

- Även det fantastiskt skönt. Mattias är en spelare som bara blir bättre med åren. Ruggigt stabil i mittförsvaret och en mästare på att göra livet surt för Allsvenska forwards, avslutar Karlsson.

bkhacken.se

Dela |
HÄCKEN-TV
Häcken-TV i samarbete med Silverbullet film
Mer Häcken-TV